Телефонуйте 0 800 212 012, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ >

Педрада

Належно приймаємо благодійну допомогу навчальному закладу у вигляді товарів

 • 16 вересня 2016
 • 9402

Навчальні заклади зобов’язані належно приймати благодійну допомогу. Інакше не уникнути санкцій під час фінансових перевірок. А відповідальність за дотримання бюджетного та іншого законодавства лежить передусім на керівникові навчального закладу. Розглянемо, як приймають благодійну допомогу у вигляді товарів

У разі отримання, використання та обліку благодійних (добровільних) внесків і пожертв (далі — благодійна допомога) навчальні заклади мають керуватися вимогами Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 № 1222 (далі — Порядок).

Так, з огляду на пункт 2 Порядку навчальні заклади можуть отримувати благодійну допомогу двома способами, а саме:

 • у грошовій формі — для потреб фінансування закладу за напрямами видатків, визначеними благодійником
 • як товари, роботи, послуги.

Надходження благодійної допомоги у натуральній формі, зокрема товарів, навчальний заклад має:

 • відобразити в кошторисі, включивши до відповідної групи надходжень доходів бюджету
 • провести касові і фактичні видатки
 • відобразити в обліку.

Благодійна допомога — складова спеціального фонду

Бюджетні установи, зокрема й навчальні заклади, зобов’язані проводити операції в натуральній формі у межах планових показників. Такі операції відображають у бухобліку виконання державного або місцевих бюджетів.

У разі проведення операцій в натуральній формі установи складають та подають до органів Державної казначейської служби України не пізніше останнього робочого дня місяця довідку про надходження в натуральній формі (п. 12.7 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938).

Оскільки передбачити надходження благодійної допомоги, зокрема в натуральній формі, вкрай складно, їх планують лише в окремих випадках, визначених рішеннями Кабінету Міністрів України, укладеними угодами тощо. Тому отримавши благодійну допомогу, навчальний заклад має внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями бюджетних установ. Адже благодійну допомогу, дарунки віднесено до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ.


Власні надходження бюджетних установ — це кошти, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності.


Документальне оформлення благодійної допомоги школі

Під час надходження благодійної допомоги в натуральній формі особливу увагу слід приділити документальному оформленню проведених господарських операцій.

Благодійник має передати навчальному закладу об’єкти, що надходять як благодійна допомога, разом з первинними документами (чи їх копіями), обліковими регістрами (чи їх копіями) чи іншими документами, в яких зазначено вартість придбання (тобто первісну вартість).

Ці об’єкти приймає комісія, створена згідно з наказом керівника навчального закладу. До її складу обов’язково входить працівник бухгалтерської служби навчального закладу (органу управління освітою).

Для отриманих як благодійна допомога об’єктів комісія навчального закладу складає акт прийняття-передачі основних засобів за типовою формою № ОЗ-1 (бюджет), затвердженою наказом Головного управління Державного казначейства України та Державного комітету статистики України від 02.12.1997 № 125/70 (далі — Акт). В Акті вказують:

 • найменування
 • кількість і вартість отриманих об’єктів
 • інвентарний номер, присвоєний об’єктам.

Якщо достовірна інформація про вартість отриманих об’єктів відсутня, її визначають на рівні справедливої вартості на дату отримання.


Справедлива вартість — це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату.


Підставою для оприбуткування благодійної допомоги та відображення її в бухобліку є:

 • акти, складені комісією
 • документи, отримані від благодійника.

Специфікою бухобліку надходження благодійної допомоги, зокрема в натуральній формі, є використання субрахунку 324 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень».

Для обліку операцій з нарахування доходів, отриманих як благодійна допомога, передбачено меморіальний ордер № 14 «Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду бюджетних установ» за формою, затвердженою наказом Держказначейства від 27.07.2000 № 68.

Як не порушити норми бюджетного законодавства

Оскільки надходження благодійної допомоги в натуральній формі є складовою спеціального фонду, то, насамперед, це бюджетні кошти. А їх навчальний заклад має використовувати лише відповідно до бюджетного законодавства.

Невідображення в бухобліку отриманої благодійної допомоги призведе до недостовірності звітних даних за спеціальним фондом у Звіті про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м, що є додатком 6 до Порядку складання фінансової, бюджетної та іншої звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44). Це спричинить заниження доходів у рядку 020 «Від отриманих благодійних внесків, грантів та дарунків», що є порушенням абзацу другого пункту 1 та пункту 3 статті 58 БК) і завдасть матеріальної шкоди (збитків) бюджету.

Відображення в бухобліку та використання отриманої благодійної допомоги доволі часто перевіряють фінансові інспектори під час ревізії. Тож аби почуватися безпечно у разі перевірок, доцільно, зокрема:

 • належно задокументувати надходження в натуральній формі
 • об’єкти, отримані як благодійна допомога, слід використовувати за тими напрямами, які визначив благодійник
 • надходження благодійної допомоги слід обов’язково відобразити в бухобліку.

Окрім того, під час оформлення надходження благодійної допомоги в натуральній формі слід приділити увагу внутрішнім документам та документам щодо взаємин із благодійниками. Зокрема, варто розпорядчим документом унормувати процедуру отримання благодійної допомоги навчальним закладом від фізичних та юридичних осіб, визначивши:

 • порядок отримання та використання благодійної допомоги
 • перелік матеріально відповідальних осіб, які мають право приймати благодійну допомогу
 • порядок контролю за отриманням, надходженням та використанням благодійної допомоги.

Сприяти залученню додаткових джерел фінансування навчального закладу є одним із завдань піклувальної ради. Організації роботи піклувальної ради присвячено вересневий номер журналу «Практика управління закладом освіти».

Підписка на статті

Щоб не пропустити жодної нової статті, підпишіться на розсилку

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструймо наші взаємини!

І я Вам подарую цілий світ освіти:
 • допомагатиму розв’язати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

Портал «Педрада»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
До світу освіти