text
Педрада

Хто за, хто проти шкільної форми: вихід із ситуації

  • 18 квітня 2018
  • 1767

Чи можна зобов’язати учнів носити шкільну форму? Які документи виступають «за», а які «утримуються»? І за ким, зрештою, останнє слово в діалозі?

Шкільну форму запровадили за Указом Президента України «Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти» від 12.06.1996 № 417/96.

На виконання указу Кабмін видав постанову «Про запровадження шкільної форми для учнів середніх закладів освіти» від 22.08.1996 № 1004.

Наступного ж року в два етапи запровадили форму:

  • у 1–3 (4) класах — з січня
  • у 5–11 (12) класах — з вересня.

Тоді ж розробили зразки форми одягу для учнів 1–4-х, 5–9-х і 10-11(12)-х класів.

Зауважте!

Досі обидва нормативні документи чинні.

МОН України не наділене повноваженнями ні централізованого виготовлення та закупівлі шкільної форми, ні фінансування її запровадження в закладах освіти.

Шкільна форма у спеціальних законах

Загальноосвітній навчальний заклад у своїй діяльності керується:

Відповідно до Положення про загальноосвітній навчальний заклад школи діють на підставі:

Питання користуватися чи не користуватися шкільною формою регламентують або в документах, вказаних вище, або ж в інших локальних, як-от:

  • опис шкільної форми
  • вимоги до одягу, зачіски учнів тощо.

Також у Положенні означені права та обов’язки учасників освітнього процесу, як-то:

Учні зобов'язані

Батьки зобов'язані

  • дотримуватися вимог статуту, правил внутрішнього розпорядку (п. 75)
  • забезпечувати дотримання дітьми вимог статуту закладу (п. 90)

Право обстоювати позицію стосовно шкільної форми

Учасники освітнього процесу мають право як безпосередньо, так і через органи громадського самоврядування колективно вирішувати питання (ст. 28 ЗУ «Про освіту»):

Тому батьки учнів закладів загальної середньої освіти мають право долучатися до вирішення організаційних питань стосовно запровадження шкільної форми.

Приклад розв’язку ситуації

На початку 2017/2018 навчального року Департамент освіти і науки, молоді та спорту КМДА видав наказ, яким розпорядився, щоб директори закладів загальної середньої освіти:

Варто враховувати, що обидві сторони — батьки, як представники прав та інтересів своїх дітей, і шкільна адміністрація — свідомо набули статусу «учасників освітнього процесу», а отже й усвідомлено мають дотримувати взаємних зобов’язань.

Підписка на статті

Щоб не пропустити жодної нової статті, підпишіться на розсилку

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль

Зареєструймо наші взаємини!

І я Вам подарую цілий світ освіти:
  • допомагатиму розв’язати робочі завдання
  • запрошуватиму на освітні заходи
  • сповіщатиму про новини

Портал «Педрада»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль