Основні заходи цивільного захисту в освіті на 2022 рік

9 лютого 2022
41918
Середній бал: 5 із 5

Коли відбудеться Всеукраїнський фестиваль дружин юних пожежних? А на коли планувати День цивільного захисту чи тижні знань з основ безпеки життєдіяльності і безпеки дитини в закладах освіти? Тут є відповідь

Робота з цивільного захисту: як організувати

Міністерством освіти і науки затверджений галузевий план основних заходів цивільного захисту на 2022 рік.

Відповідний документ передбачає проведення низки заходів, зокрема й закладами освіти, з удосконалення єдиної державної системи цивільного захисту та підготовки учнів і студентів діям у надзвичайних ситуаціях тощо.

Таким чином, регіональні департаменти освіти, заклади освіти, підприємства та установи, що належать до сфери управління МОН, мають сприяти ДСНС в організації виконання комплексу заходів, спрямованих на приведення захисних споруд цивільного захисту в готовність для використання за призначенням.  

Окрім того, потрібно проінформувати учасників освітнього процесу про місця розташування захисних споруд, призначених для укриття на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, порядок поводження в них. Інформація про фонд захисних споруд цивільного захисту має бути розміщена на сайтах усіх закладів освіти.

Зокрема, фонд захисних споруд цивільного захисту має поповнюватися шляхом обстеження та взяття на облік підземних та наземних будівель та споруд з метою встановлення можливості щодо їх використання для укриття учасників навчального процесу як споруд подвійного призначення.

У затвердженому плані вміщено й те, що керівники закладів освіти мають провести практичні тренування щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації учасників освітнього процесу, у ході яких вони мають здобути знання та вміння в здатності адекватно реагувати на виникнення надзвичайних ситуацій. Такі тренування мають бути проведені не рідше одного разу на півроку.

Керівники закладів вищої та передвищої освіти мають організувати та провести тренування з питань цивільного захисту безпосередньо на фондових об’єктах, під час яких мають бути відпрацьовані практичні заходи з евакуації учасників освітнього процесу.

У Плані передбачені заходи з контролю за додержанням та виконанням вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, захисту населення та територій від надзвичайних ситуацій.

План основних заходів ЦЗ — 2022

У чотирьох розділах Плану визначено такі напрями завдань з цивільного захисту, як-от:

 1. удосконалення єдиної державної системи ЦЗ
 2. підготовка й визначення стану готовності до виконання завдань за призначенням органів управління, сил та засобів функціональної підсистеми навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях єдиної державної системи ЦЗ
 3. контроль за дотриманням та виконанням вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру
 4. підготовка керівного складу і фахівців та населення до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. 

  План містить назви заходів, відповідальних за їх проведення та строки виконання. На його основі центральні та місцеві органи виконавчої влади:

  • розроблять галузеві та регіональні плани основних заходів цивільного захисту на 2022 рік
  • організують роботу. 

  ⇒ Створення дружин юних пожежних у школі

  ⇒ З чого починати цивільний захист у навчальному закладі

  ⇒ Які документи з питань цивільного захисту мають бути у школі

  ⇒ Наказ про організацію і ведення цивільного захисту в школі

  Заходи цивільного захисту в освіті

  Найперше у 2022 році МОН спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій проведе перевірки в чотирьох областях.

  Це будуть заходи контролю й моніторингу якості підготовки з питань навчання діям у надзвичайних ситуаціях у закладах освіти та навчально-методичних центрах сфери ЦЗ в областях:

  • Дніпропетровській

  ⇒ березень

  • Волинській 

  ⇒ серпень

  • Херсонській

  ⇒ вересень

  • Закарпатській

  ⇒ жовтень

  Декларація про безпеку шкіл

  Також, як центральний орган виконавчої влади у сфері освіти, МОН відповідальне за організацію і проведення таких заходів:

  захід ЦЗ

  строк/термін

  МОН спільно з…

  1. Організація та проведення практичного тренування щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації учасників освітнього процесу 

  до 23 грудня

  Керівники закладів освіти 

  Департаменти освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій

  1. Тематичні заходи у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та дошкільної освіти:

  до 15 грудня

  ДСНС

  МОЗ

  Мінмолодьспорту

  МТОТ

  Місцеві органи виконавчої влади

  Органи місцевого самоврядування


  3. Сприяння проведенню заходів, що організовуються ДСНС
  протягом року

  Департаменти освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій

  Заклади освіти

  1. Просвітницька робота серед населення з запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із небезпечними інфекційними захворюваннями, масовими неінфекційними захворюваннями (отруєннями)

  до 15 грудня

  МОЗ

  Держпродспоживслужба

  ДСНС

  Місцеві органи виконавчої влади

  1. Популяризація культури безпеки життєдіяльності серед дітей і молоді шляхом проведення шкільних, районних (міських), обласних та всеукраїнських змагань, навчально-тренувальних зборів і організації навчальних таборів

  Мінмолодьспорту

  НСТУ

  ДСНС

  Місцеві органи виконавчої влади

  1. Громадські акції
  • «Запобігти. Врятувати. Допомогти»
  • «Герой-рятувальник року»

  ДСНС

  Мінмолодьспорту

  НСТУ

  Місцеві органи виконавчої влади

  1. Створення циклу тематичних теле- та радіопередач, соціальної реклами з основ безпеки життєдіяльності з урахуванням потреб осіб з інвалідністю

  ДСНС

  МОН

  Мінмолодьспорту

  МОЗ

  НСТУ

  Місцеві органи виконавчої влади

  logo