Школа у червоній зоні: як оплатити вчителю дистанційну роботу

12 жовтня 2021
3796
Середній бал: 5 із 5
начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Із листа до редакції: «Зараз наше місто в червоній зоні епідемічної небезпеки, тож уроки проводимо дистанційно. Як у цій ситуації здійснюється оплата праці вчителям? А як — вчителю, що заміняє основ¬ного працівника на час лікарняного у зв’язку з вагітністю та пологами?»

Відповідно до підпункту 2 пункту 15 постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції від 21.09.2020) на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для «зеленого», «жовтого» та «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки, забороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти.

Нові розміри посадових окладів: на прикладах

Отже, заборонено відвідувати заклади освіти лише здобувачам освіти, тобто вихованцям, учням, студентам, аспірантам.

Дистанційна робота — правомірна

Пунктом 39 Постанови № 641 рекомендовано органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності забезпечити на період дії карантину застосування за можливості гнучкого режиму робочого часу, який, зокрема, передбачає дистанційну роботу.

У листі МОН від 31.03.2020 № 1/9-182 «Щодо організованого завершення 2019/2020 навчального року та зарахування до закладів загальної середньої освіти» зазначається, що освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується в межах навчального року. При цьому форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти у межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом. В умовах карантину та після його завершення заклади загальної середньої освіти, їхні педагогічні працівники мають вжити заходів щодо додержання вимог державних стандартів загальної середньої освіти та засвоєння учнями змісту кожного навчального предмета (інтегрованого курсу). Навчальний матеріал може бути освоєний з використанням технологій дистанційного навчання під час карантину.

Отже, робота вчителів на умовах віддаленого доступу (дистанційної форми) під час оголошеного карантину є правомірною і підлягає оплаті згідно з чинним законодавством.

Оплата — відповідно до чинного законодавства

Відповідно до пункту 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102), місячна заробітна плата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Згідно з пунктом 73 Інструкції № 102 погодинна оплата для учителів допускається лише при оплаті їхньої праці за проведені години заміщення тимчасово відсутніх у зв’язку із хворобою або з інших причин вчителів, яке тривало не більше двох місяців. Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці вчителів провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому пунктом 68 цієї Інструкції, тобто за тарифікацією.

Аналогічно здійснюється оплата праці вчителів, які замінюють тимчасово відсутніх учителів у зв’язку з хворобою чи під час перебування у соціальній відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Якщо наперед відомо про заміну вчителя понад два місяці, оплата праці того вчителя, якого призначено тимчасово виконувати обов’язки відсутнього у зв’язку з вагітністю та пологами вчителя, має провадитися за тарифікацією.

Якщо ж робота на посаді вчителя виконується терміном більше двох місяців, то заробітна плата має бути перерахована на умовах тарифікації відповідно до пункту 68 Інструкції № 102 з подальшою оплатою праці за проведення уроків за тижневим навантаженням відповідно до цього пункту.

За матеріалами статті журналу Практика управління закладом освіти

logo