Як у 2015 році визначатимуть, здав чи не здав ЗНО?

12 лютого 2015 26
Яка з методик буде в основі визначення результатів ЗНО: метод компромісів К. Беука чи методика В. Ангоффа?

Ігор Лікарчук, директор Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), розповів про особливості визначення порогового бала.

УЦОЯО запропонував запровадити, починаючи з 2015 року, нову технологію визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з метою забезпечення високого рівня об’єктивності та справедливості зовнішнього незалежного оцінювання. Йдеться про визначення порога «здав/не здав».

Подібна технологія  використовується в багатьох країнах світу, де практикується проведення зовнішніх іспитів. Вона передбачає чітке розмежування абітурієнтів на тих, хто має мінімально необхідний обсяг знань і на тих, хто  його не має.

Ігор Лікарчук зазначив, що визначення порога «здав/не здав» може здійснюватися за різними методиками і процедурами. Частина таких методик орієнтована на предметні вимоги (що має знати чи вміти кожен абітурієнт). Однак вони не враховують того, яка кількість тих, хто проходив ЗНО, його не склали. А це може бути достатньо велика кількість абітурієнтів (від 10 до 40 відсотків).

Інші методики орієнтуються на кількісні (у тому числі  й рейтингові) показники, за якими складно визначити обсяг знань, умінь і навичок абітурієнта.

Тому УЦОЯО  має намір запропонувати визначати  поріг «здав/не здав» шляхом використання двох методик — В. Ангоффа та К. Беука. Перша методика заснована на вимогах до обсягу знань, друга ― на врахуванні найбільш допустимої кількості  тих, хто не виконав тест.

Визначення так званого порогового бала  за методикою В. Ангоффа полягатиме у встановленні експертами мінімальної кількості (суми) тестових балів, які за виконання тесту може отримати абітурієнт із мінімальним рівнем знань. Кількість експертів із кожного предмета становитиме не менше 100 осіб. Експертні групи створюватимуться при регіональних центрах оцінювання якості освіти на конкурсних засадах шляхом проведення відкритого конкурсу. До складу експертних груп не будуть входити керівники та працівники УЦОЯО.

У день проведення тестування, через три години після його початку, експерти отримають сертифікаційну роботу (тест), із якою працюють учасники зовнішнього незалежного оцінювання, та самостійно визначать імовірність виконання кожного її завдання  мінімально підготовленим абітурієнтом. Після опрацювання сертифікаційної роботи експерти  вказують також відсоток учасників, які, на їхню думку, повинні подолати поріг «здав/не здав».

Результати, визначені експертами, надходитимуть до УЦОЯО. За допомогою програмних засобів визначатиметься усереднений результат порога «здав/не здав» за методом В. Ангоффа.

Однак, як свідчать попередні розрахунки та досвід інших країн, кількість  абітурієнтів, які цей поріг не подолають, може буде достатньо високою. Тому УЦОЯО не обмежуватиметься використанням лише методу В. Ангоффа, а продовжуватиме роботу з визначення порогового бала, застосовуючи  метод компромісів  К. Беука.

Так, визначення порогового бала за його методикою відбувається з урахуванням:

  • результатів виконання тесту, які отримані після обробки всіх бланків відповідей;
  • порогового бала, отриманого на основі методу Ангоффа;
  • відсотка учасників, які, на думку експертів, що працювали з методико. В. Ангоффа, повинні подолати поріг «здав/не здав».

Орієнтовно схема визначення порогового бала за цією методикою може мати такий вигляд:

Як у 2015 році визначатимуть, здав чи не здав ЗНО?

Так, отримуємо інший компромісний пороговий бал, який дає можливість «відсіяти» значно меншу кількість абітурієнтів. Важливо знати, що компромісний пороговий бал  може бути визначений більшим або меншим від того, який встановлений за методом В. Ангоффа.

Рішення про компромісний пороговий бал також повинні приймати експерти, враховуючи  достатньо велику кількість зовнішніх і внутрішніх чинників, зокрема інформацію про  політичну, економічну, соціальну ситуацію, стан і перспективи розвитку систем загальної середньої та вищої освіти тощо.

На думку директора УЦОЯО, у формуванні персонального складу експертів має взяти участь Міністерство освіти і науки України або  фахові громадські організації освітян. Але в жодному разі рішення про компромісний пороговий бал не може прийматися в стінах УЦОЯО.

Такою є позиція Українського центру оцінювання якості освіти. Ігор Лікарчук наголошує, що вона однозначної підтримки у експертному середовищі ще не має.  Одна частина наших колег, вважає, що поріг варто визначати лише користуючись методикою В. Ангоффа, а інша ― застосовуючи методику К. Беука.  У дискусії дуже  важливою є думка широкої освітянської громадськості, тому всі можуть взяти участь в обговоренні.

За кілька днів регіональні центри оцінювання якості освіти розпочнуть конкурсний відбір охочих працювати у експертних комісіях, що будуть визначати пороговий бал за методм В. Ангоффа. Детальну інформацію про конкурси буде розміщено на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.  Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Педагогічна рада в дошкільному навчальному закладі» від журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Електронна книга «Одна голова добре, а педрада — ліпше»

для передплатників е-журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Читати книгу© Цифрове видавництво MCFR, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Педрада»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Будьте в центрі освітянських подій!

Нічого зайвого. Лише те, що потрібно в роботі!

Новини, статті та інші ресурси порталу доступні зареєстрованим користувачам. Будь ласка, авторизуйтеся або зареєструйтеся.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль