Мозок вміє рахувати секундами?

22 листопада 2012 24
Зміна дня і ночі на землі протягом доби впливає майже на всі живі організми. У залежності від часу доби різні тварини здійснюють різну діяльність. Щоб ефективно існувати і адаптуватися до навколишнього середовища, більшість живих істот повинні мати внутрішні годинники, які дозволяють їм передбачати добовий час і змінювати параметри роботи організму

Аби ефективно існувати і адаптуватися до навколишнього середовища, більшість живих істот повинні мати внутрішні годинники, які дозволяють їм передбачати добове час і змінювати параметри роботи організму.

Добові ритми добре відомі і у людини, і у тварин, однак мало що було відомо про те, яким чином наше тіло сприймає більш короткі проміжки часу. На це питання вдалося відповісти вченим з Міннесоти.

У тім'яної кори головного мозку, як вияви вилося, є особливі групи нервових клітин, які відповідають за відлік невеликих проміжків часу.

Ці ділянки кори мозку дозволяють виконувати дії через строго певні проміжки часу, які обчислюються секундами, і, ймовірно, відповідають за внутрішнє сприйняття таких невеликих періодів. Однак це далеко не єдина структура мозку, що допомагає людині здійснювати внутрішній відлік часу.

Автори роботи вивчали нервові механізми, які дозволяють мавпам при виконанні деяких завдань здійснювати рухи очей через певні проміжки часу. Дослідження було розроблено так, що у мавп не було ніяких зовнішніх орієнтирів часу. У результаті в одній з часток мозку вдалося виявити ділянку, в якому імпульсація нейронів знижувалася у відповідь на збільшення проміжків часу межу рухами очних яблук. Цей механізм пояснює, як відбувається рахунок секунд при різних діях.

Інші механізми внутрішнього рахунку часу організмом вивчаються вже досить давно.

Зміна дня і ночі на землі протягом доби впливає майже на всі живі організми. У залежності від часу доби різні тварини здійснюють різну діяльність. Щоб ефективно існувати і адаптуватися до навколишнього середовища, більшість живих істот повинні мати внутрішні годинники, які дозволяють їм передбачати добовий час і змінювати параметри роботи організму. Циркадні ритми зустрічаються у багатьох організмів, навіть в одноклітинних.

Механізми циркадного ритму у людини вивчені досить добре. Сам ритм формується скупченням нервових клітин в ядрі гіпоталамуса. Відомо, що циркадний ритм регулює добові зміни температури тіла (підвищення до вечора і зниження до ранку), добову вироблення гормонів, добові коливання тиску і частоти серцебиття. Добовий ритм стабільний і впливає на багато процесів в нашому організмі. Якщо вранці вас не розбудило якесь зовнішній вплив, то ви прокинетеся саме завдяки циркадному ритму. Цей ритм може підлаштовуватися під умови, що змінилися: тривалість світлового дня, часові пояси. Це відбувається завдяки тому, що сітківка нашого ока пов'язана з ядром гіпоталамуса. Таким чином, наше око ніби налаштовує циркадний ритм. Сон людини сильно підпадає під вплив циркадного ритму. У світлий час завдяки циркадному  ритму наш організм перебуває в стані підвищеної активності і у більшості випадків, якщо ви вирішите спати в цей момент, сон буде поганим. Існує навіть ціла група розладів сну, пов'язаних з порушеннями циркадного ритму. Дослідження показали, що люди, яким доводиться працювати ночами, схильні до ризику розвитку злоякісних новоутворень і захворювань серця.

Ці висновки були зроблені завдяки систематичному огляду, проведеного вченими з Оксфорда, які проаналізували близько ста наукових робіт на цю тему. Крім того, окремо було доведено і збільшення ризику розвитку раку молочної залози при такій формі роботи.

Людський організм налаштований на те, щоб здійснювати свою діяльність в світлий час доби. Циркадні ритми допомагають синхронізувати нашу денну активність з метаболізмом організму в цілому і допомагають нам працювати максимально ефективно. Однак у сучасному суспільстві під впливом безлічі соціальних факторів людині доводиться часто працювати й харчуватися по ночах, що абсолютно не відповідає роботі внутрішніх годин і призводить до розвитку безлічі захворювань.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Педагогічна рада в дошкільному навчальному закладі» від журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Електронна книга «Одна голова добре, а педрада — ліпше»

для передплатників е-журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Читати книгу© Цифрове видавництво MCFR, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу


  • Ми в соцмережах
×
Будьте в центрі освітянських подій!

Нічого зайвого. Лише те, що потрібно в роботі!

Новини, статті та інші ресурси порталу доступні зареєстрованим користувачам. Будь ласка, авторизуйтеся або зареєструйтеся.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль