Чи правильно ми хвалимо дітей?

20 серпня 2012 25
Діти завжди потребують уваги та оцінки з боку дорослих. Але це аж ніяк не означає, що оцінка неодмінно повинна бути позитивною. Вона повинна бути адекватною.

Обходитися без позитивної оцінки дій і досягнень дитина не може, тому що для неї думка дорослої, а особливо близької людини, має особливе значення. Важливо не просто похвалити дитину, але зробити це правильно.

Батьки радянської епохи були налаштовані виростити людину не егоїстичною та такою, яка  не зазнається, не виділяється із натовпу. У ті часи дитину боялися перехвалити, вона повинна була бути «як усі» ― не краще, не гірше.

Натомість у пострадянський час стали цінуватися неординарність і самодостатність особистості. Молоді батьки, які самі недоотримали в дитинстві уваги та похвали, стали безперервно захоплюватися своїми дітьми, звеличуючи гідності і закриваючи очі на будь-які їхні недоліки.

Проте результати і тієї, і іншої крайності не відрізняються: кількість людей із низьким рівнем самооцінки і комплексом неповноцінності ― висока.

Сучасні батьки ― досить начитані і мають можливість консультуватися з психологом. Вони мають, напевне, найадекватніший підхід до виховання взагалі, і до похвали, зокрема.

Прибігає малюк з намальованим маминим портретом, чи приносить школяр довгоочікувану п'ятірку, чи може, підліток вирішив навести порядок в квартирі, чи без нагадувань вимив посуд ― кожен раз діти чекають похвали. І вони її заслужили!

Але і тут батьків чекає безліч підводних каменів: важливо не просто похвалити дитину, але зробити це правильно. Психологами вироблені більш ніж докладні інструкції з цього приводу, коротко їх можна викласти так:

― хвалити потрібно тільки по справі, але при цьому не можна ігнорувати досягнення дитини

― похвала має бути безумовною, тобто не припустимі ніякі порівняння з іншими дітьми чи уточнення типу «але ...»

― хвалити (як і засуджувати) можна тільки дії і вчинки, не переходити, що називається, на особистості. 

Діти завжди потребують уваги та оцінки з боку дорослих. Але це аж ніяк не означає, що оцінка неодмінно повинна бути позитивною. Вона повинна бути адекватною. Знаючи межі дозволеного, отримуючи заслужену похвалу, дитина знаходить впевненість і силу, які так необхідні в дорослому житті.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Педагогічна рада в дошкільному навчальному закладі» від журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Електронна книга «Одна голова добре, а педрада — ліпше»

для передплатників е-журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Читати книгу© Цифрове видавництво MCFR, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу


  • Ми в соцмережах
×
Будьте в центрі освітянських подій!

Нічого зайвого. Лише те, що потрібно в роботі!

Новини, статті та інші ресурси порталу доступні зареєстрованим користувачам. Будь ласка, авторизуйтеся або зареєструйтеся.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль