Планету Земля очікує переломний момент ― вчені

14 червня 2012 24
Щоб сьогодні прогодувати 7 мільярдів людей, майже 43% Земної суші було перероблено для сільськогосподарських або міських потреб, а через більшу частину решти території проходять дороги. Очікується, що до 2045 року населення зросте до 9 мільярдів. Нинішня тенденція показує, що вже до 2025 року половина площі Землі буде змінена ― це тривожно близько до світового переламного моменту

Престижна група вчених з усього світу занепокоєна тим, що зростання населення, розвал природних екосистем по всьому світу та зміна клімату створять незворотні зміни у біосфері Землі — переломний момент для всієї планети.

Як зазначив автор наукової статті Роберт Сандерс, переламний момент матиме деструктивні наслідки за відсутності відповідної підготовки та коректив.

«Це справді буде новий світ, з біологічної точки зору», — повідомив Ентоні Барноськи, професор інтегративної біології в Каліфорнійському університеті (Берклі). «Дані показують, що відбудеться зменшення біорізноманіття та серйозний вплив на багато чинників, від яких ми залежимо для підтримки нашої якості життя, включно із, наприклад, рибальством, сільським господарством, лісництвом та питною водою. Це все може відбутися протягом найближчих поколінь».

Результат таких значних змін у біосфері буде неоднозначним, відзначає Барноськи. Деякі види рослин і тварин зникнуть, виникнуть нові суміші видів, які залишаться, але найбільші

Біологи, екологи, теоретики складних систем, геологи та палеонтологи із США, Канади, Південної Америки та Європи повідомили, що, хоча з’являється багато небезпечних ознак, ніхто не знає, як близько підійшла Земля до переломного моменту і чи він справді невідворотний. Вчені закликають до проведення цілеспрямованих досліджень для визначення ранніх ознак глобального переходу та збільшення зусиль, спрямованих на усунення корінних причин.

«Нам справді необхідно подумати про ці переламні моменти світового масштабу, бо навіть куточки Землі, не задіяні напряму, можуть бути критичними для деяких значних змін,— каже Барноськи.— І корінна причина, звичайно, це ріст людства та того, скільки кожна людина витрачає ресурсів».

Співавтор Елізабет Гедлі зі Стенфордського Університету каже: «Можливо, ми вже пройшли ці переламні моменти у окремих областях світу. Я щойно повернулася з подорожі у висотні області Гімалаїв у Непалі, де на власні очі бачила, як родини йдуть одна на одну із мачете заради дерева — дерева, яке вони спалять, аби приготувати собі вечерю. У тих місцях, де уряду бракує елементарної інфраструктури, люди залишаються самі по собі і страждає біорізноманіття. Нам вкрай необхідно згуртуватися всім світом довкола одного центру заради нашої планети».

Автори відзначають — досліди на маленьких екосистемах показують, що якщо змінилися 50-90% площі екосистеми, вся екосистема безповоротно змінюється на щось дуже далеке від початкового стану в плані рослинного і тваринного світу та їх взаємодії. Така ситуація зазвичай супроводжується зникненням видів та зменшенням біорізноманіття.

На сьогоднішній день для того, щоб прогодувати 7 мільярдів людей, майже 43% Земної суші було перероблено для сільськогосподарських або міських потреб, а через більшу частину решти проходять дороги. Очікується, що до 2045 року населення зросте до 9 мільярдів, і сьогоднішня тенденція показує, що вже до 2025 року половина площі Землі буде змінена. Згідно слів Барноськи, це тривожно близько до світового переламного моменту.

«Чи може це справді трапитися? Погляд у минуле підказує нам, що так, це справді станеться. Це має статися. Прикладом може бути останній льодовиковий/міжльодовиковий перехід, який стався 11 700 років тому»,— каже він, зазначаючи, що тваринний світ продовжує бідніти до сьогодні. «Я вважаю, що якщо ми хочемо уникнути найбільш неприємних сюрпризів, ми маємо залишитися осторонь цієї позначки у 50%».

Вчені дійшли висновку, що зараз вкрай важливо створити глобальну співпрацю для зменшення темпу зростання людства та використовуваних ресурсів на душу населення, замінити викопне паливо відновлюваними джерелами енергії, розробити ефективніше вирощування та розповсюдження їжі без більшого використання площі, і краще управляти зонами суші та моря, де людство ще не встигло кардинально змінити екосистему як резервуар біорізноманіття.

«Мені здається, що зараз людство стоїть на роздоріжжі, де має зробити вибір,— зазначив Барноськи. — Одним із варіантів є визнання цих проблем і можливих наслідків та намагання управляти майбутнім (таким чином, як нам хочеться). Інший варіант — опустити руки і сказати «Хай все йде, як іде, і подивимося, що станеться». І, думаю я, якщо ми оберемо останній варіант, то так, людство виживе, проте ми стикнемося із такими змінами, які серйозно знизять якість життя наших дітей і онуків». Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Педагогічна рада в дошкільному навчальному закладі» від журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Електронна книга «Одна голова добре, а педрада — ліпше»

для передплатників е-журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Читати книгу© Цифрове видавництво MCFR, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Педрада»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Будьте в центрі освітянських подій!

Нічого зайвого. Лише те, що потрібно в роботі!

Новини, статті та інші ресурси порталу доступні зареєстрованим користувачам. Будь ласка, авторизуйтеся або зареєструйтеся.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль