Організація роботи практичного психолога: складаємо річний план

10 травня 2016 1812
Інколи здається, що спланувати роботу складніше, ніж її виконати, особливо якщо план треба скласти на рік. Мовляв: «Ну як я знатиму у вересні, що робитиму у січні чи квітні». І це завдання постає не лише перед молодими спеціалістами.

Утім, практика свідчить: що ретельніше сплановано роботу, то легше її виконати. Аби річний план було реально виконати у повному обсязі, практичному психологу системи освіти передусім слід визначитись із завданнями, які необхідно реалізувати впродовж навчального року, та їх кількістю.

Насамперед у практичного психолога дитячого садка є два завдання, які актуальні щороку: психологічний супровід новачків та формування психологічної готовності старших дошкільників до систематичного шкільного навчання. Війна в країні визначила на найближче десятиліття ще одне пріоритетне чи не для кожного фахівця завдання: надавати психологічну допомогу дітям, які зазнали впливу стресогенних подій. Якщо дитячий садок має певну специфіку щодо психофізичного розвитку дітей чи спрямування освітнього процесу, то наступне завдання доцільно обирати з огляду саме на ці особливості. Наприклад, для дітей з порушеннями зору характерна підвищена агресивність, тож завдання щодо пошуку засобів, форм, методів та прийомів її зниження буде доречним у річному плані роботи практичного психолога, який працює у дошкільному закладі компенсуючого типу для дітей з вадами зору. Завданням для фахівця психологічної служби дошкільного закладу, що має художньо-естетичне спрямування, може бути визначено як: забезпечення цілісного психічного розвитку дошкільників засобами театралізованої діяльності.

Щоб реалізувати кожне заплановане завдання, слід передбачити відповідні заходи з кожного виду роботи — психодіагностика, корекційно-розвивальна та просвітницька, консультаційна та організаційно-методична. Окрім цього, слід окреслити змістове наповнення розділу плану «Зв’язки з громадськістю». Цілком достатньо навіть трьох-чотирьох завдань, реалізація яких запланована впродовж навчального року. Адже для виконання кожного з них необхідно мати достатньо часу та ресурсів.

Не слід планувати необдумано. Складати план роботи на рік фахівець має з думкою про себе. Зокрема, практичному психологу варто відповісти собі: чи достатнім є рівень його кваліфікації для виконання того чи того завдання; чи вистачить сил на виконання всього запланованого. Якщо фахівцеві бракує знань та вмінь щодо реабілітаційної чи кризової психології — він має вчитися. А якщо з року в рік те чи те завдання залишається невиконаним, то це свідчить про нагальну потребу вчитися планувати свою роботу.

Аби планувати легко і впевнено, радимо скористатися електронними ресурсами, зокрема веб-програмою «КОЗА Онлайн». У рубриці «Психологічна служба» розміщено шаблони всіх посадових документів практичного психолога, відповідно до листа Міністерства освіти і науки України «Про оптимізацію діяльності працівників психологічної служби» від 17.09.2015 № 1/9-442.

Наприкінці одного навчального року практичний психолог системи освіти має потурбуватися про вдалий початок наступного. Отже, на часі також завдання щодо оптимізації входження новачків в умови дитячого садка. Адже влітку можна, наприклад, організувати роботу «Маминої школи». Її результати — це відчуття захищеності у малюків поруч з вихователем.

Влітку дошкільники більше часу проводять з родиною: відпустка батьків, канікули старших братів чи сестер тощо. Утім, зростає кількість часу, який дитина проводить перед телевізором. Про те, як «безболісно» обмежити час, який діти проводять перед телевізором, також читайте у травневому числі журналу «Практичний психолог: Дитячий садок».

Окрім цього, ви зможете дізнатися чому дитина рве книжки та отримати консультацію щодо змін умов оплати праці практичного психолога за наслідками атестації.Ваша персональна добірка.

  Підписка на новини

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Самое выгодное предложение

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  Книжкова полиця

  «Педагогічна рада в дошкільному навчальному закладі» від журналу «Практика управління дошкільним закладом»

  Електронна книга «Одна голова добре, а педрада — ліпше»

  для передплатників е-журналу «Практика управління дошкільним закладом»

  Читати книгу

  Розсилка  © Цифрове видавництво MCFR, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  
  • Ми в соцмережах