Телефонуйте 0 800 212 012, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ >

Педрада

Затверджено оновлені навчальні програми для початкової школи

 • 5 серпня 2016
 • 6892

Колегія МОН затвердила тринадцять оновлених та «розвантажених» навчальних програм для 1-4-х класів. Відповідне рішення прийняте 4 серпня. Тож із 1 вересня діти в початковій школі навчатимуться за програмами, участь у розробленні яких брало широке коло фахівців, педагогів та представники громадськості.

«У нас була система координат, були принципи, якими ми керувалися. Йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу. Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники — що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення», — зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Приміром, щоб зробити навчальний процес логічнішим та довершенішим, вчителям надали свободу визначати кількість годин на вивчення кожної конкретної теми. Водночас програми переглянули з огляду на вікові особливості дітей. Зокрема, вивчення деяких тем відтермінували, а також скасували низку вимог до навчальних досягнень школярів.

Зміни торкнулися й термінології навчальних програм. Так, її уніфікували для вчителів та авторів підручників і максимально наблизили до вікових особливостей дітей.

Загалом зміни торкнулися таких предметів, як:

 • українська мова
 • літературне читання
 • математика
 • інформатика
 • музичне мистецтво
 • образотворче мистецтво
 • трудове навчання
 • фізична культура
 • англійська, німецька, французька та іспанська мови
 • природознавство
 • основи здоров’я
 • мистецтво
 • Я у світі.

«Основна ідея полягає в тому, щоб дати дитині розкритися, максимально розвинути її індивідуальність, а не зашорювати, не формувати її, як ту цеглину, а розвивати. Для цього потрібно, в тому числі, дати вчителю більшу свободу в підходах, дати їм можливість більше вибирати. Власне, на це й будуть націлені нові програми», — пояснив заступник Міністра Павло Хобзей.

А щоб запроваджені зміни сприйняли та підтримали вчителі, у кожній області на серпневих конференціях презентують і обговорять оновлені навчальні програми. Також найближчим часом МОН має намір підготувати нові методичні рекомендації й вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів.

Розвантаження навчальних програм для початкової школи Міністерство освіти і науки України розпочало спільно з відкритою онлайн-платформою Ed-Era.com за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Внесення змін відбувалося у кілька етапів, протягом обговорень програм на відкритій платформі вчителі, експерти, активісти та батьківська громадськість залишили 8236 коментарів зі своїми пропозиціями.

Медичні огляди працівників: тримаємо на контролі

Ніна ОмельяненкоШеф-редактор управлінських видань MCFR Освіта
Як у пісні співають «...Усе в твоїх руках. І навіть я...», так і весь контроль у руках керівника закладу освіти. Якщо деякі його питання керівник може делегувати своїм заступникам, то контроль за своєчасним проходженням працівниками обов’язкових профілактичних медичних оглядів ліпше залишити за собою
Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів закладу освіти, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

До 28 лютого необхідно подати звіт про діяльність ЗДО.

Цього року звіт складають за новою формою.

Скачати нову форму звіту про діяльність ЗДО 
Експерт MCFR Освіта
Сергій Плахотнюк