Затверджено оновлені навчальні програми для початкової школи

5 серпня 2016 6419
Колегія МОН затвердила тринадцять оновлених та «розвантажених» навчальних програм для 1-4-х класів. Відповідне рішення прийняте 4 серпня. Тож із 1 вересня діти в початковій школі навчатимуться за програмами, участь у розробленні яких брало широке коло фахівців, педагогів та представники громадськості.

«У нас була система координат, були принципи, якими ми керувалися. Йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу. Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники — що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення», — зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Приміром, щоб зробити навчальний процес логічнішим та довершенішим, вчителям надали свободу визначати кількість годин на вивчення кожної конкретної теми. Водночас програми переглянули з огляду на вікові особливості дітей. Зокрема, вивчення деяких тем відтермінували, а також скасували низку вимог до навчальних досягнень школярів.

Зміни торкнулися й термінології навчальних програм. Так, її уніфікували для вчителів та авторів підручників і максимально наблизили до вікових особливостей дітей.

Загалом зміни торкнулися таких предметів, як:

 • українська мова
 • літературне читання
 • математика
 • інформатика
 • музичне мистецтво
 • образотворче мистецтво
 • трудове навчання
 • фізична культура
 • англійська, німецька, французька та іспанська мови
 • природознавство
 • основи здоров’я
 • мистецтво
 • Я у світі.

«Основна ідея полягає в тому, щоб дати дитині розкритися, максимально розвинути її індивідуальність, а не зашорювати, не формувати її, як ту цеглину, а розвивати. Для цього потрібно, в тому числі, дати вчителю більшу свободу в підходах, дати їм можливість більше вибирати. Власне, на це й будуть націлені нові програми», — пояснив заступник Міністра Павло Хобзей.

А щоб запроваджені зміни сприйняли та підтримали вчителі, у кожній області на серпневих конференціях презентують і обговорять оновлені навчальні програми. Також найближчим часом МОН має намір підготувати нові методичні рекомендації й вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів.

Розвантаження навчальних програм для початкової школи Міністерство освіти і науки України розпочало спільно з відкритою онлайн-платформою Ed-Era.com за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Внесення змін відбувалося у кілька етапів, протягом обговорень програм на відкритій платформі вчителі, експерти, активісти та батьківська громадськість залишили 8236 коментарів зі своїми пропозиціями.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Книжкова полиця

«Відкриваємо інклюзивний клас» від журналу «Практика управління закладом освіти»

Електронна книга «Медіаактивний навчальний заклад»

для передплатників е-журналу «Практика управління дошкільним закладом»

Читати книгу


© Цифрове видавництво MCFR, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу


 • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Будьте в центрі освітянських подій!

Нічого зайвого. Лише те, що потрібно в роботі!

Новини, статті та інші ресурси порталу доступні зареєстрованим користувачам. Будь ласка, авторизуйтеся або зареєструйтеся.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль