Телефонуйте 0 800 212 012, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ >

Педрада

Психологічна діагностика

  • 8 грудня 2016
  • 2132

Психологічна діагностика є одним із найскладніших видів роботи практичного психолога. Насамперед складність діагностичного обстеження визначена процедурою його проведення. Вона має бути чітко однаковою щодо всіх дітей, розвиток яких вивчають

Аби запобігти помилкам у роботі, ознайомтеся з публікаціями грудневого числа журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»

У роботі практичного психолога системи освіти психологічна діагностика не є самостійною. Вона — лише основа, на якій фахівець має побудувати адекватну розвивальну роботу з конкретною дитиною чи віковою групою. А про це, на жаль, інколи забувають молоді спеціалісти: захоплюючись психологічною діагностикою, залишають її результати без уваги. Тим самим перетворюють діагностику на штучне, нікому не потрібне явище.

Психодіагностика в системі роботи практичного психолога має свої особливості, чим відрізняється від дослідницької діагностики науковця. Аби діагностика сприяла ефективній побудові психолого-педагогічного супроводу дітей, вона має займати менше часу, бути простою й доступною щодо оброблення й аналізування результатів. Для цього фахівцю доречно користуватися діагностичним мінімумом. Про діагностичний мінімум в роботі фахівця психологічної служби дитячого садка, які завдання така модель діагностики допоможе розв’язати, про її організаційні особливості читайте в статті «Діагностичний мінімум у роботі практичного психолога».

Коли дитина досягає шкільного віку, батьки зазвичай без вагань віддають її до першого класу й навіть не замислюються, чи готова вона психологічно до навчання та нового соціального середовища. Утім не кожна дитина в шестирічному віці здатна впоратися з новими навантаженнями. Адже заняття в школі потребують високого рівня організованості та зосередженості, докладання значних розумових зусиль. З’ясувати, чи готова дитина стати школярем, допоможе психологічна експрес-діагностика — читайте про це у статті «Досліджуємо рівень психологічної готовності до навчання в школі».

А коли йдеться про готовність дитини до школи, про функціональну складову говорять здебільшого формально і поверхнево. Практичні психологи ж, працюючи з дошкільниками, часто обмежуються «філіппінським тестом». Утім функціональна готовність і морфологічна зрілість дитини мають значно більше значення у структурі її готовності до систематичного шкільного навчання — докладно про це у статті «Морфологічна зрілість у структурі готовності дитини до шкільного навчання».

Стаття містить такі додатки:

  • Медична оцінка готовності дитини до навчання у школі
  • Тести для визначення рівня розвитку великої моторики
  • Тести для визначення рівня розвитку дрібної моторики
  • Оцінювання біологічного віку дитини
  • Бланк фіксації результатів щодо визначення рівня морфологічної зрілості.

Стаття «Вивчаємо особливості мислення дітей» продовжує цикл публікацій щодо розвитку та діагностики вищих психічних функцій у дошкільному періоді. Цикл буде продовжено у наступному році. Тож, до зустрічі))).

«Оформлюємо протокол індивідуального діагностичного обстеження онлайн». Практичний психолог дошкільного навчального закладу має обов’язково вести і зберігати протоколи індивідуального діагностичного обстеження. Якщо ви вважаєте протоколювання тривалою й марудною роботою, то пропонована стаття не лише зруйнує цей стереотип, а й проллє світло на нюанси оформлення документа.

Подано приклад оформлення протоколу індивідуального діагностичного обстеження за формою, що рекомендована листом Міністерства освіти і науки України «Про оптимізацію діяльності працівників психологічної служби» від 17.09.2015 № 1/9-442.

Прояви дитячої агресивності — це проблема, що, на жаль, з року в рік не втрачає своєї актуальності для педагогів кожного дитячого садка. Тож продовжуємо розглядати питання ефективного і водночас гуманного реагування на агресивні прояви дитини у статі «Гуманно та оперативно реагуємо на агресивну поведінку дошкільника».

Наприкінці третього року життя малюк все активніше проявляє свою самостійність і незалежність. Інколи його прагнення суперечать батьківським поглядам на ситуацію, і тоді зчиняється галас. Малюк стає ще наполегливішим щодо своєї свободи. Утім у його поведінці негативні прояви кризи трьох років спрямовані саме на батьків. Натомість у взаємодії вихователя і дитини не виникає таких суперечностей. Чому так відбувається? — читайте про це у статті «Чому вихователі не потерпають від негативних проявів кризи «Я сам!»

У попередньому числі — Розвивальна робота практичного психолога

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх освітніх подій

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся
×
Будьте в центрі освітянських подій!

Нічого зайвого. Лише те, що потрібно в роботі!

Новини, статті та інші ресурси порталу доступні зареєстрованим користувачам. Будь ласка, авторизуйтеся або зареєструйтеся.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Читати далі

За Законом про освіту кожен ЗЗСО має розробити власну освітню програму.

Щоб довго не шукати, роздобув для Вас зразок освітньої програми.

Скачати зразок освітньої програми 
Головний редактор
Сергій Плахотнюк