Чи можна директора школи прийняти на роботу за контрактом

11 червня 2017
3704
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Селищна райдержадміністрація після конкурсу на посаду директора загальноосвітнього навчального закладу запропонувала переможцеві укласти контракт. Але це суперечить законодавству, чи не так?

Відповідь

Так. Майже так.

Трудове законодавство визначає контракт як особливу форму трудового договору. За такого тлумачення застосування контракту обмежене — суто у випадках, передбачених законами України.

Контракт із керівником має:

  • сприяти ініціативності та самостійності
  • враховувати індивідуальні особливості та професійні навички
  • підвищувати правову та соціальну захищеність.

Стаття 20 чинного Закону України «Про освіту» вказує на укладення контракту з керівниками навчальних закладів державної форми власності.

Справи керівника у жовтні: що проконтролювати


Керівника навчального закладу комунальної форми власності призначають на посаду рішенням органу управління освітою на рівні:

  • обласному
  • міському
  • районному.

Таке рішення завчасно узгоджують із місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Стаття 54 Закону України «Про освіту» вказує на укладення контракту з педагогічними працівниками як одну з можливих, але не обов’язкових, форм трудового договору.

Як бачимо, контрактна форма трудового договору застосовна лише стосовно керівників навчальних закладів, що перебувають у державній власності.

Натомість контракт із директором комунальної школи можна укласти лише за його згоди. При цьому умови контракту мають бути незгіршими, ніж гарантовані законодавством та колективним договором. Інакше такий контракт визнають недійсним.

Контрактну форму трудового договору не можуть запроваджувати:

  • центральні та місцеві органи виконавчої влади
  • органи місцевого самоврядування
  • через колективні договори й угоди та інші локальні нормативні акти.

Окрім того, за пп. 5.3.6. Галузевої угоди на 2016-2020 роки недопустима ініціатива органів місцевого самоврядування укладати в односторонньому порядку трудовий договір у формі контракту з керівниками загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми.

Зауважте!

У проекті Закону про освіту, який очікують ухвалити влітку, вказано: «Щодо керівників закладів освіти застосовується контрактна форма трудового договору».