Чи можна залучати практичного психолога до врегулювання конфліктів у колективі

14 липня 2017
93
Середній бал: 5 із 5
  • Теми:

Запитання

У нашому педагогічному колективі систематично виникають конфронтації, сварки, відбуваються неприємні розмови. Ситуація стала практично неконтрольованою. Чи можна за таких обставин залучити практичного психолога до врегулювання конфлікту? Чи має він право відмовитися консультувати колег щодо їхніх особистих проблем?

Відповідь

Відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України, затвердженого наказом МОН України від 02.07.2009 № 616, до функціональних обов’язків практичних психологів навчальних закладів входить:

  • формування психологічної культури всіх учасників навчально-виховного процесу;

  • консультування з питань психології, її практичного використання в організації навчально-­виховного процесу.

Отже, практичний психолог — це фахівець, який має допомагати у розв’язанні конфліктної ситуації в педагогічному колективі або сприяти досягненню колегами компромісу.

Також він має здійснювати профілактичну роботу із запобігання виникнення систематичних конфліктних ситуацій в умовах дошкільного навчального закладу, зокрема проводити просвітницьку роботу з педагогічним колективом щодо психології спілкування, конфліктології, ознайомлювати колег із мето­дами розв’язання конфліктних ситуацій.

А от консультувати колег щодо особистих проблем практичний психолог не зобов’язаний. Однак якщо педагог звернувся до практичного психолога з проблемою, що непокоїть його, спричиняє тривожність, роздратованість, обурення тощо, то з огляду на професійну етику фахівець має надати первинну психологічну допомогу колезі. Це потрібно для того, щоб стабілізувати емоційний стан педагога, допомогти йому повернутися до виконання професійних обов’язків.