Супроводження дитини з інвалідністю в санаторно-курортний заклад

2 березня 2020
99
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Працівниця закладу освіти має дитину з інвалідністю, на яку отримала путівку у реабілітаційне відділення санаторно-курортного закладу. Які нормативно-правові документи надають право супроводжувати дитину у санаторно-курортний заклад та здійснювати догляд за нею?

Відповідь

Консультує юрист ЦК Профспілки освітян.

Коротка відповідь:

Один із працюючих батьків (опікун або піклувальник), який виховує дитину з інвалідністю до 18 років, має право на отримання листка непрацездатності на весь термін лікування дитини в санаторно-курортному закладі за профілем лікування за наявності висновку ЛКК про необхідність стороннього догляду під час лікування дитини-інваліда у санаторно-курортному закладі.

Березень: відкриваємо інклюзивний клас у закладі освіти

Докладна відповідь:

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі — Закон) гарантує особам з інвалідністю в Україні:

  • рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства;
  • створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Види необхідної матеріальної, соціально-побутової і медичної допомоги особам з інвалідністю визначають органи медико-соціальної експертизи в індивідуальній програмі реабілітації (ст. 37 Закону).

Діти з інвалідністю за наявності медичних показань мають право на безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками. Порядок та умови забезпечення таких осіб лікарськими, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, санаторно-курортними путівками, автомобілями, а також переліки технічних та інших засобів реабілітації і виробів медичного призначення визначає Кабінет Міністрів України (ч.ч. 6, 9 статті 38 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 110  затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті, для забезпечення деяких категорій осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками (далі — Порядок). Він визначає, як використовують бюджетні кошти для забезпечення санаторно-курортними путівками:

  • осіб з інвалідністю загального захворювання;
  • осіб з інвалідністю з дитинства, у тому числі осіб з інвалідністю з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку.

Наказом Міністерства охорони здоров’я від 13.11.2001 № 455 затверджено Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (далі — Інструкція).

Листок непрацездатності одному із працюючих батьків (опікуну або піклувальнику), який виховує дитину-інваліда до 18 років, видає лікуючий лікар до від’їзду в санаторно-курортний заклад на весь термін лікування дитини в санаторно-курортному закладі з урахуванням часу на проїзд в обох напрямках за наявності висновку ЛКК про необхідність стороннього догляду під час лікування у санаторно-курортному закладі (п. 3.12 Інструкції).

Лікуючий лікар закриває листок непрацездатності на підставі медичного висновку санаторно-курортного закладу про проведений курс лікування дитини з інвалідністю з урахуванням терміну фактичного перебування в закладі.

Джерело: Профспілка освітян