Медогляд працівників: платний чи безплатний

12 липня 2021
6394
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Хто повинен проходити медогляд, а хто — оплатити його?

Відповідь

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, а також Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок затверджено постановою КМУ від 23.05.2001 № 559.

Профілактичні медичні огляди працівників: тримайте на контролі

Хто проходить медогляд

Обов’язковим профілактичним медичним оглядам відповідно до пункту 6 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2001 № 559, підлягають:

  • всі педагогічні працівники;
  • медичні працівники;
  • працівники харчоблоків;
  • спеціалісти, що беруть участь у навчально-виховному процесі;
  • технічний персонал;
  • керівники усіх типів навчальних закладів та їх заступники (крім вищих навчальних закладів III–IV рівнів акредитації).
Осіб, які відмовляються або ухиляються від обов’язкових профілактичних медичних оглядів, відсторонюють від роботи, а неповнолітніх, учнів та студентів — від відвідування закладів.

Відповідно до статті 159 КЗпП, якою встановлено обов’язки працівника щодо виконання вимоги нормативних актів про охорону праці, зокрема передбачено, що працівник зобов’язаний проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Гарантії для працівників, що направляються на обстеження до медичного закладу, встановлено статтею 123 КЗпП. Згідно з нею за час перебування в медичному закладі на обстеженні за працівниками, зобов’язаними проходити його (ст. 169, 191), зберігається середній заробіток за місцем роботи.

Хто оплачує медогляд

Відповідно до статті 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців у порядку, встановленому законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2001 № 559, обов’язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа — суб’єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників). Витрати закладів та установ охорони здоров’я, пов’язані з проведенням обов’язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров’я.

Перелік медичних протипоказань до Календаря профілактичних щеплень

Також установлено, що працівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності відшкодовують вартість бланка особистої медичної книжки закладам та установам охорони здоров’я, які проводитимуть обов’язкові медичні огляди при проходженні попереднього профілактичного медичного огляду до прийняття на роботу, та у разі необхідності отримання нового бланка цієї книжки у зв’язку з його втратою, зіпсуттям або неможливістю подальшого використання чи придбавають зазначений бланк за власні кошти.

Водночас пунктом 8.3.9 Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016–2020 роки Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти забезпечувати компенсацію працівникам вартості бланків особистих медичних книжок та витратних матеріалів для проведення лабораторних досліджень на умовах колективних договорів.

Згідно з пунктом 1.4 Угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на осіб, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і обов’язкові для включення до колективних договорів.

Згідно зі статтею 169 КЗпП власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Антоніна Клименко, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

працівників освіти і науки України

для журналу "Практика управління закладом освіти"