Чи можна утримувати профспілкові внески без заяви працівника

4 березня 2021
868
Середній бал: 5 із 5

Запитання

У закладі освіти всі працівники — члени профспілки і бухгалтерія щомісяця утримує з їхньої заробітної плати профвнески. У цьому місяці на роботу прийняли нового працівника. Чи можна його автоматично вважати членом профспілки і без заяви відраховувати профвнески?

Відповідь

План евакуації у разі пожежі: зверніть увагу на головне

Ні, не можна.

Професійна спілка — добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної діяльності або навчання. Професійні спілки створюють, щоб представляти та захищати трудові, соціально-економічні права та інтереси членів профспілки.

⇒⇒ Мінімум і максимум надбавки за престижність праці

Громадяни України можуть вільно обирати профспілку, до якої вони бажають вступити (ч. 2 ст. 7 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV, далі — Закон № 1045).

Щоб вступити до профспілки, працівник має подати заяву.

Нікого не можна примушувати вступати або не вступати до профспілки (ч. 3 ст. 7 Закону № 1045).

Отже, не можна автоматично вважати новоприйнятого працівника членом профспілки та відраховувати з його заробітної плати профвнески. Прийняти працівника до членів профспілки можна на підставі його особистої заяви.

На питання відповіла Людмила Кравченко,

керівник експертної групи MCFR Головбух

спеціально для журналі Практика управління закладом освіти