Коли почався кібербулінг і які його види відомі

8 лютого 2017
635
Середній бал: 5 із 5

Запитання

З якими випадками пов’язані перші події кібербулінгу. Чи стосувалися вони шкільного життя? Як сьогодні класифікують випадки кібербулінгу?

Відповідь

Про проблему кібербулінгу почали говорити на початку 2000-х років на Заході.

Перший зафіксований випадок з історії кібербулінгу тепер відомий на весь світ. Американський підліток створив кумедне відео про себе для домашнього використання і показав його однокласникам. Ті ж без його дозволу розмістили ролик в інтернеті. Відео побачили мільйони, воно стало найбільш завантажуваним файлом року. Користуючись такою популярністю, «добродії» створили ще й спеціальний сайт, на якому можна було монтувати і переглядати нові ролики на цю тему.

Натомість відеоролик та суспільна реакція на нього суттєво вплинули на життя підлітка та його стосунки у школі. Батьки звернулися по допомогу до психіатра та подали судовий позив на батьків однокласників, чиї дії спричинили ситуацію, що згодом класифікована як Cyberbullying.

Інший відомий випадок: дівчина на ім’я Кайлі отримувала листи та дзвінки погрозливого характеру від сайту з назвою «Корпорація “Убий Кайлі”». Дівчині довелося перейти на домашню форму навчання.

Випадок кібербулінгу щодо 13-річного підлітка на ім’я Раян закінчився суїцидом. Після смерті хлопця батьки знайшли у його комп’ютері відомості про розповсюдження чуток про нібито його нетрадиційну орієнтацію.

Кібербулери можуть бути дуже вигадливими. Приміром, молодий хлопець, ображений на дівчину за те, що вона його полишила, змонтував і розіслав електронною поштою фото, в якому обличчя дівчини прилаштував до порнографічного зображення.

Розповсюдженим жартом серед підлітків є розміщення фотографій та контактів однокласниць на сайтах знайомств, сексуальних послуг тощо.

Інші реальні історії описані в книзі «Кібербулінг або агресія в інтернеті: способи розпізнання і захист дитини». Її автор — Любов Найденова, українська дослідниця проблем кібербулінгу, експерт з масової комунікації та медіаосвіти.

Американські дослідники виділяють вісім типів кібербулінгу, відомих на сьогодні.